Spring navigationen over og gå direkte til indhold

 

Deltagerrekord til 6. Juli Cup

I fire dage i juli arbejder florister fra ind- og udland med naturkunst på det historiske voldanlæg i Fredericia. Den internationale land art-konkurrence 6. Juli Cup blev afviklet fra den 1. til 4. juli 2023 med rekordmange tilmeldinger. Hele 17 teams - fire danske og 13 udenlandske med i alt 34 deltagere -stillede til start.

Konkurrencens gennemgående tema var biodiversitet, og kreativiteten i de sidste to år har været stor, og flere værker stadig kan ses på Fredericia Vold.

6. Juli Cup er en del af byens Naturkunstfestival. Udover land art-konkurrencen, indeholder festivalen blandt andet også en fotoudstilling af naturbilleder, workshops med naturkunst, baggårdsvandringer med blomstertema og meget mere,

Konkurrencen blev i 2023 vundet af det norske par Inger-Johanne Arnkværn og Jorunn Dahlback.

Deltagerrekord til 6. Juli Cup

Aktuelle nyheder fra Floristen Danmark

Læs vores seneste nyheder og nyhedsbreve, og bliv klogere på hvad der rør sig i vores forening.

Bliv medlem

Bliv medlem af Floristen Danmark og vær med i et stærkt fællesskab.

Om Floristen Danmark

Vi er en brancheforening for selvstændige blomsterhandlere og florister, som med en bestyrelse og 11 lokalafdelinger driver en sund forening for vores medlemmer.

Bliv blomsterdekoratør

Kunne du tænke dig et kreativt og selvstændigt job, så er en uddannelse til blomsterdekoratør et godt valg. Det er samtidig et job, som du kan bruge internationalt. Vores uddannelse er blandt de bedste i verden, og danske florister er eftertragtede over alt.