Spring navigationen over og gå direkte til indhold

 

En tysk verdensmester i Danmark

Nicolaus Peters – tysk verdensmester i blomsterkunst fra 2023 – gav i marts en inspirerende og spændende demonstration for medlemmer af Floristen Danmark.

Nicolaus Peters – tysk verdensmester i blomsterkunst fra 2023 – gav i marts en inspirerende og spændende demonstration for medlemmer af Floristen Danmark. Det skete i Fredericia, og som tema for sin demonstration havde den dygtige florist valgt ’Forår og Bæredygtighed’.

Nicolaus Peters har skabt sin helt egen stil, der udspringer fra hans baggrund i Ikebana og hans forkærlighed for naturlige og forgængelige materialer.

Verdensmesteren tog de mange tilskuere ind i sin unikke blomsterverden og viste en lang række eksempler på inspirerende binderi til foråret med vægt på bæredygtige designs. Demonstrationen foregår på engelsk i Trinitys smukke auditorium.

Netop bæredygtighed i blomsterfaget er et vigtigt område for alle landets fagblomsterhandlere, og Floristen Danmark har sammen med fem andre europæiske blomsterhandlerforeninger sat fuld fokus på området. Målet er at gøre fremtidens fagblomsterhandlere så bæredygtige som overhovedet muligt gennem en lang række tiltag i den samlede branche.

Katharina Albrechtsen til Interflora World Cup

Aktuelle nyheder fra Floristen Danmark

Læs vores seneste nyheder og nyhedsbreve, og bliv klogere på hvad der rør sig i vores forening.

Bliv medlem

Bliv medlem af Floristen Danmark og vær med i et stærkt fællesskab.

Om Floristen Danmark

Vi er en brancheforening for selvstændige blomsterhandlere og florister, som med en bestyrelse og 11 lokalafdelinger driver en sund forening for vores medlemmer.

Bliv blomsterdekoratør

Kunne du tænke dig et kreativt og selvstændigt job, så er en uddannelse til blomsterdekoratør et godt valg. Det er samtidig et job, som du kan bruge internationalt. Vores uddannelse er blandt de bedste i verden, og danske florister er eftertragtede over alt.