Spring navigationen over og gå direkte til indhold

 

Julie og Nille i Blomsterskyen

11 hold fra hele landet stillede op til Tivolis Store Blomsterdyst søndag den 3. september. Opgaven var at skabe en eventyrlig blomstersky, og her var Julie Radoor og Nille Beenfeldt bedst.

Det blev en eventyrlig søndag i Tivoli, da årets udgave af Tivolis store Blomsterdyst blev afviklet med 11 deltagende hold den 3. september. Opgaven var at skabe en eventyrlig blomstersky – en evighedssky – som et moderne kunstværk af de udleverede materialer.

Florist Jule Radoor og Nille Beenfeldt scorede højeste pointtal hos dommerpanelet, der i år bestod af både fagdommere og ikke-fagdommere. For 1. pladsen modtog Julie og Nille kr. 10.000 sammen med to stk. Guldkort til Tivoli. På 2. pladsen kom Sanne Gelbjerg og Mattias Holm – sidste års vindere af konkurrencen – og de modtog en check på kr. 5.000 sammen med to stk. Sølvkort til Tivoli, mens det fynske hold Janne Holm Andersen og Sally Blahin Glenn på 3. pladsen blev belønnet med kr. 2.500 og to stk. Tivolikort. 

Tivolis store Blomsterdyst er arrangeret af Tivoli i samarbejde med Floristen Danmark København. 

Katharina Albrechtsen til Interflora World Cup

Aktuelle nyheder fra Floristen Danmark

Læs vores seneste nyheder og nyhedsbreve, og bliv klogere på hvad der rør sig i vores forening.

Bliv medlem

Bliv medlem af Floristen Danmark og vær med i et stærkt fællesskab.

Om Floristen Danmark

Vi er en brancheforening for selvstændige blomsterhandlere og florister, som med en bestyrelse og 11 lokalafdelinger driver en sund forening for vores medlemmer.

Bliv blomsterdekoratør

Kunne du tænke dig et kreativt og selvstændigt job, så er en uddannelse til blomsterdekoratør et godt valg. Det er samtidig et job, som du kan bruge internationalt. Vores uddannelse er blandt de bedste i verden, og danske florister er eftertragtede over alt.