Spring navigationen over og gå direkte til indhold

 

Karoline på podiet ved Eurofleurs 2023

I slutningen af august 2023 satte Europas bedste unge florister under 27 år kursen mod Slovenien for at deltage i Eurofleurs.

Danmark var flot repræsenteret med Karoline Brask Pedersen fra Elsebeth Blomsterbinderi i Rødovre.

Som assistent ved Eurofleurs 2023 havde Karoline Brask Pedersen selskab af Louise Søltoft Pedersen fra Bering Flowers.

I alt 12 europæiske lande deltog i mesterskabet i den smukke botaniske park Arboretum lidt nord for hovedstaden Ljubljana. Her ventede fem spændende opgaver over to dage, og alle opgaver foregik under åben himmel med temperaturer på mellem 27 og 35 grader. 

 

Karoline Brask Pedersen viste flaget

Karoline Brask Pedersen (25) ydede en fornem indsats ved Eurofleurs. Hendes smukke fortolkning af opgave 1 ”Træer er mine venner” og en både elegant og æstetisk udført brudebuket i opgave 4 gav begge topplaceringer, og hun sluttede i den samlede stilling bare 4,15 points fra en sølvmedalje.  Med sin indsats i Slovenien skrev Karoline Brask Pedersen sig ind i toppen af unge talentfulde florister, og det skal blive spændende at følge hende videre frem. 

Eurofleurs 2023 blev vundet af franske Benoît Barbin og med tyske Anian Friedrich på 2. pladsen. 

 

Fine resultater fra Karoline

Allerede i 2022 opnåede Karoline Brask Pedersen en række fine resultater, hvor hun blev Københavnsmester, nr. 3 ved DM og nr. 2 i Oslo Open.

Aktuelle nyheder fra Floristen Danmark

Læs vores seneste nyheder og nyhedsbreve, og bliv klogere på hvad der rør sig i vores forening.

Bliv medlem

Bliv medlem af Floristen Danmark og vær med i et stærkt fællesskab.

Om Floristen Danmark

Vi er en brancheforening for selvstændige blomsterhandlere og florister, som med en bestyrelse og 11 lokalafdelinger driver en sund forening for vores medlemmer.

Bliv blomsterdekoratør

Kunne du tænke dig et kreativt og selvstændigt job, så er en uddannelse til blomsterdekoratør et godt valg. Det er samtidig et job, som du kan bruge internationalt. Vores uddannelse er blandt de bedste i verden, og danske florister er eftertragtede over alt.